Kręgle klasyczne – sport na całe życie

Strona poświęcona kręglarstwu klasycznemu


Marzec 05, 2019

Kręgle klasyczne a bowling

Wielu ludzi dziś mówiąc, że: „idą pograć w kręgle” ma na myśli bowling czyli najpopularniejszą amerykańską odmianę kręgli. Jednak jest to błędne stwierdzenie bo bowling a kręgle to dwie różne odmiany. Skąd tak wogóle wziął się bowling? W zasadzie powstał dzięki kręglom klasycznym. Trafiły one do Ameryki z Europy i stały się szybko popularne na tyle, że ludzie czerpali z gry w kręgle korzyści. Hazardowy charakter gry w 9 kręgli doprowadził do jego zakazu w 1841 roku w stanie Connecticut. Prawdopodobnie by ominąć zakaz dodano jeden kręgiel. Wtedy to reguły gry, wielkość kul czy kręgli różniły się w zależności od regionu. Dopiero 9 września 1895 roku w Nowym Jorku utworzono Amerykański Kongres Bowlingu i ustalono jednolite zasady gry.

hine-bowling

Jakie są różnicę między kręglami klasycznymi a bowlingiem? Przede wszystkim inne reguły gry, w klasyku gra ma 120 rzutów które dzielą się na 4 sety po 30 rzutów. Każde 30 rzutów podzielone jest na 15 rzutów do „pełnych” (tzn. po zbiciu dowolnej liczby kręgli ustawiane są na nowo wszystkie kręgle) oraz 15 rzutów do „zbieranych” (tzn. po zbiciu np: siedmiu kręgli ustawiane są dwa których nie trafiliśmy a które należy dobić w jak najmniejsze ilości rzutów, po dobiciu wszystkich na nowo mamy pełne ustawienie) każdy zbity kręgiel ma wartość 1 punkta. W bowlingu gra składa się z 10 rund, w każdej rundzie gracz ma dwa rzuty, runda kończy się gdy zawodnik strąci wszystkie kręgle lub skończą mu się rzuty. System przyznawania punktów w bowlingu również jest znacznie inny: „strike” – gracz otrzymuje 10 punktów + liczbę punktów równej liczbie kręgli strąconych w dwóch następnych rzutach (np: zawodnik w pierwszej rundzie zdobył strike, w drugiej rzucił 3 w pierwszym i 6 w drugim rzucie, ma zatem 10 + 3 + 6 = 19 punktów łącznie 19 strąconych kręgli), „spare” – gracz otrzymuje 10 punktów + liczbę punktów równej liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie (np: jeśli zawodnik w pierwszej rundzie zdobył spare np. 6+4 w pierwszym rzucie drugiej rundy strącił 3 kręgle, a w drugim 6, to zdobywa 6 + 4 + 3 = 13 punktów, łącznie 13 strąconych kręgli).

b90d9c8ee5e6db2579c093ec2c984651

Kręgielnia i bowling OSiR w Świebodzicach

Dzięki powyższemu zdjęciu można zauważyć też znaczące różnicę w długości toru, rozbiegu, ustawieniu kręgli czy wielkości kul. W kręglach klasycznych jest 9 kręgli każdy o wysokości 40 cm i wadze 1750 g, ustawione są na polu w kształcie kwadratu którego przekątna pokrywa się z osią symetrii toru. Pole gry czy też inaczej rozbieg ma 6,5 m długości i 1,7 m szerokości oraz posiada po środku deskę nasadzenia na której nakładamy kule. Tor natomiast jest długi na 19,5 m i szeroki na 1,34 m, po obu bokach toru znajdują się rynny. Kula w klasyku zrobiona jest z jednorodnej masy i nie posiada żadnych otworów jej wielkość to 160 mm, a waga ok. 2,85 kg. Dzieci i młodzicy w tej dyscyplinie sportu grają mniejszymi i lżejszymi kulami. W bowlingu jest 10 kręgli ustawionych na planie trójkąta a ich rozmiar i waga są nieco mniejsze niż w klasyku, ponieważ mają wysokość 38 cm i ważą od 1,47 kg do 1,64 kg. Rozbieg ma 4,97 m długości, a tor jest długi na 18 m i szeroki na 1 m, po jego bokach również znajdują się rynny. Kula do gry jest znacznie większa niż w kręglach klasycznych i ma 218 mm, jej waga dostosowywana jest do preferencji zawodnika, posiada również otwory na palce. Cechą wspólną obu sportów jest podstawowy cel jaki przyświeca grze, czyli zbicie jak największej ilości kręgli. W bowlingu maksymalny wynik zwycięscy to 300 punktów, można go osiągnąć tylko wtedy gdy zawodnik przez 10 rund kolejno będzie robił strike’i. Dla profesjonalnych graczy bowlingu jest to łatwy do osiągnięcia wynik. Natomiast w kręglarstwie klasycznym maksymalny wynik do osiągnięcia to 1080 punktów. Uda się go osiągnąć tylko wtedy gdy przez 120 rzutów będziemy zbijać wszystkie kręgle. Nikt w historii tej dyscypliny nawet nie zbliżył się do tego rezultatu, a magiczną barierę do pokonania obecnie stanowi 700 punktów. Rekord świata w tej dyscyplinie to 734 kręgle i należy do Tamasa Kissa z Węgier a nieoficjalny rekord świata to 755 kręgli którego właścicielem jest obecnie najlepszy zawodnik na świecie Vilmos Zavarko z Serbii.

Vilmos Zavarko

Vilmos Zavarko

Tamas Kiss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *